Home office – nowoczesny model pracy dla tych, którzy cenią sobie elastyczność i wygodę.
Standardowy model pracy stacjonarnej od godziny 8.00 do 16.00, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od niemal dwóch wieków, na naszych oczach ewoluuje. Praca zdalna, która dla niektórych organizacji, zwłaszcza korporacji była do tej pory odległym wariantem dzisiaj jest rzeczywistością, a w niedalekiej przyszłości dla wielu branż stanie się standardem. Jakie możliwości stwarza praca zdalna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Jakie branże i zawody przejdą na system pracy zdalnej?
Klasyczny model pracy wywodzi się jeszcze z czasów rewolucji przemysłowej. Fabryka ruszała o 7:00 rano, a pracownicy musieli w ciągu 8-10 godzin wyprodukować określoną ilość wyrobów. Ponieważ ten system bardzo dobrze sprawdzał się w fabrykach, automatycznie został on wykorzystany w niemal wszystkich innych obszarach, w tym również w pracy biurowej.
Ale oprócz wielu swoich zalet, trzeba przyznać że praca stacjonarna wiąże się również z niedogodnościami. Narzuca sztywne godziny pracy, ogranicza do miejsca, w którym jest firma lub w jej okolicach, a droga do pracy i z pracy to dodatkowy czas i koszt finansowy.
Rzeczywistość pokazuje też, że w XXI wieku spędzanie konkretnej liczby godzin w pracy umysłowej jest często nieefektywne. Zdarza się bowiem, że działania w danym dniu można wykonać w trzy godziny. Natomiast przygotowanie angażującego projektu może zająć nawet kilkanaście godzin dziennie, przez wiele dni.
Nowoczesne technologie, internet, aplikacje i inne rozwiązania wprowadzone na rynek w czasie pandemii powodują, że fizyczna obecność pracowników w biurze nie jest koniecznością. Bo skoro wszystkie używane narzędzia znajdują się w komputerze, to czy naprawdę ma znaczenie miejsce, w którym ten komputer się znajduje? Obecny kryzys pokazuje, że niejednokrotnie nie ma to znaczenia.
Od kilku lat pracuję zdalnie. Firmy z którymi współpracuję, klienci z którymi prowadzę sesje znajdują na terenie Polski i poza jej granicami. Sama mieszkam na Dolnym Śląsku. I nie stanowi to przeszkody, aby efektywnie pracować i budować wartościowe relacje.
Do pracy przy komputerze siadam w dowolnym momencie. Chcę skończyć szybciej? Zaczynam ją wcześniej! Potrzebuję coś załatwić w międzyczasie, po prostu robię to. Nie odnotowuję przyjść i wyjść z biura, nikt mnie nie kontroluje. W efekcie nie jestem zestresowana, jak to zazwyczaj było w czasie kiedy pracowałam na etacie w urzędzie. Zdecydowanie pracuję efektywniej, bowiem obok mnie nie siedzą koleżanki, które właśnie rozmawiają o najnowszych trendach w modzie. Nie muszę też codziennie zastanawiać się „w co ja się dzisiaj ubiorę, którą marynarkę założę?” bo ubieram się swobodnie. W końcu jestem w swoim mieszkaniu!
Badania przeprowadzone na zlecenie Pracuj.pl potwierdzają korzyści z pracy wykonywanej zdalnie. 63% badanych uznało za kluczową zaletę tego modelu elastyczny czas pracy, a 62% ankietowanych wskazało oszczędność czasu na dojazdy. 58% osób ceni sobie możliwość efektywniejszego łączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, zaś 32% docenia możliwość uzyskania lepszej koncentracji pracując w domu.
Dodatkowym atutem Home office jest również możliwość zatrudnienia za granicą. Znając język obcy oraz mając doświadczenie w konkretnej branży możesz szukać pracy na rynku międzynarodowym. Praca zdalna w Europie i na świecie obecnie nie wywołuje właściwie żadnych komplikacji, ponieważ wszystko i tak odbywa się za pomocą komunikacji online.
W dobie kryzysu również pracodawcy zaczęli doceniać korzyści pracy zdalnej. Wykorzystując ten model firmy automatycznie generują oszczędności: zmniejszają swoje koszty wyposażenia, utrzymania czy samego wynajmu biura. Jednocześnie pokazują swoim pracownikom, iż są organizacją elastyczną, z „ludzką twarzą”, która rozumie ich potrzeby i traktuje jak partnera.
Ma to szczególne znaczenie dla obecnego już na rynku pracy pokolenia millenialsów (ludzi urodzonych w latach 80-tych i 90-tych XX wieku) oraz rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową przedstawicieli pokolenia Z (urodzonych po 2000 roku). Badania agencji Deloitte Polska pokazują, że osoby wchodzące w dorosłość i rozpoczynające swoje życie zawodowe oczekują od swojego pracodawcy przede wszystkim elastycznego podejścia i zdigitalizowanego środowiska pracy.
Dla ponad 30% tych młodych ludzi ważne jest też samodzielne decydowanie o godzinach, w jakich będą pracować . A niewątpliwie wszelkie z powyższych aspektów spełnia model pracy zdalnej.
Aby praca zdalna była efektywna koniecznym jest spełnienie kilku warunków takich jak: dostęp do stabilnej sieci on-line, nowoczesnych aplikacji i komunikatorów, miejsce przeznaczone do pracy, eliminacja rozpraszaczy, i oczywiście samodyscyplina.
Osobiście jestem zwolenniczką Home Office. W moim przypadku system ten świetnie się sprawdza, dlatego widzę dużo więcej jego pozytywnych aspektów. Nie ważne gdzie pracuję, ważne jest moje zaangażowanie, wydajność, efektywność i komfort pracy.
Okres pandemii z pewnością będzie miał ogromny wpływ nie tylko na biznes, ale też na życie społeczne. Mimo że ludzie wrócą do biur, to praca w tych biurach będzie już inna. Okaże się, że dzięki narzędziom cyfrowym procesy można zoptymalizować. Wiele branż i zawodów zmieni swój charakter, jak choćby edukacja czy handel. Pojawi się też zapotrzebowanie na nowe usługi i nowe formy ich realizacji.
Automatycznie wzrośnie gotowość pracodawców do korzystania z pracy zdalnej, wielu przedsiębiorców dojdzie do wniosku, że ten model jest bardziej efektywny i nie ma większego znaczenia w jakim miejscu pracownicy realizują swoje obowiązki.
Pamiętać jednak należy, że możliwość zastosowania tego modelu zależy przede wszystkim od charakteru pracy na danym stanowisku oraz przystosowania organizacji i jej infrastruktury do tego typu rozwiązań. Z pewnością praca zdalna stanie się standardem dla takich branż jak IT, rekrutacja, grafika, copywriterzy, tłumaczenia, redakcje, bankowość, ubezpieczenia, marketing, social media, przedstawiciele handlowi, rynek usług rozwojowych.
Są jednak branże takie jak fryzjerstwo, turystyka, gastronomia, kultura, eventy, czy produkcja, gdzie charakter świadczonych usług nie może być wykonywany z domu.
Jednak tam gdzie jest możliwa praca zdalna czy elastyczne godziny pracy z pewnością wiele firm i urzędów zacznie wdrażać u siebie rozwiązania, umożliwiające im przechodzenie na nowy model wykonywania obowiązków służbowych.
Jedno jest pewne – w najbliższych latach czeka nas rewolucja na rynku pracy.